Randevu
Randevu talebiniz alındı. En kısa sürede belirttiğiniz telefon numarasına dönüş yapılacaktır.
Randevu talebi gönderilemedi. Lütfen tüm alanları kontrol ederek yeniden deneyiniz.

Pedodonti

pedodonti nedir

Pedodonti Nedir?

Pedodonti, 0 ile 13 yaş grubu arasında bulunan çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olması; çürük, travma, kalıtımsal sorunlar ve diğer problemlerin tedavi edilmesini amaçlayan diş hekimliği anabilim dalıdır. Bu alanda çocukların bebeklik döneminden başlayarak ağız-diş sağlığı ile çene-yüz bölgesi gelişimi takip edilir. Bu süreçte koruyucu diş hekimliği önlemleri de yaygın olarak alınmaktadır.

Çocuk diş hekimi olarak da bilinen pedodontistler diş hekimliği fakültesinde 5 yıllık lisans eğitimi sonrasında Pedodonti anabilim dalında yüksek lisans ve doktora eğitimi alırlar. Çocuklarda ve bebeklerde nitelikli yaklaşım ile ağız ve diş sağlığı pedodontistler tarafından yürütülür. Bebek, çocuk ve gençlerde ağız ve diş sağlığı ihtiyaçlarına göre önleyici, tedavi edici ve koruyucu tüm uygulamaları içine almaktadır.

Pedodonti Uygulamaları Nelerdir?

 • Öncelikle çocuklarda diş hekimi korkusunun engellenmesi sağlanır ve diş tedavisi çocuklar için oyun haline getirilir.
 • Çocukta çürük risk gurubu belirlenerek koruyucu önlemler alınır.
 • Bebek-çocuk ağız ve diş bakımında çocuk ve aile bilgilendirilir.
 • Beslenme alışkanlıkları düzenlenir.
 • Diş çürüğü ortaya çıkmadan önce fissür örtücü ve flor uygulamaları gibi koruyucu uygulamalar yapılır.
 • Süt ve daimi dişlere yönelik dolgu, kanal, ampütasyon gibi restoratif ve endodontik tedavileri gerçekleştirir.
 • Parmak emme, tırnak yeme ve kalem ısırma gibi kötü ağız alışkanlıklarının engellenmesine yönelik tedavi planlanır.
 • Çocukların çene ve diş gelişimi düzenli olarak izlenir.
 • Bebekler ve çocuklarda koruyucu ortodonti tedavileri gerçekleştirilir.
 • Süt dişlerinde çekim işlemleri yapılır.
 • Erken düşen süt dişlerinin yerine daimi dişlerinin düzgün gelebilmesi için yer tutucu ve çocuk protezi uygulamaları yapılır.
 • Dental bir travma yaşayan çocuklarda takip ve tedavi süreci yürütülür.

Başakşehir Çocuk Diş Doktoru

Tedavi sürecinde en temel amaç çocuklarda ortaya çıkabilecek diş sorunlarını önleyici uygulamalar gerçekleştirmek ve çocukların geleceğe çürüksüz olarak yönlendirilmesini sağlar. Bu konuda uygulanan tüm işlemler koruyucu diş hekimliği uygulamaları adı altında gerçekleştirilir. Diş çürüğünü engelleyecek uygulamalar, çocuğun ve ailenin ağız diş sağlığı ile beslenme konusunda eğitilmesi, yüzeysel flor ve fissür örtücü işlemler koruyucu pedodonti uygulamaları kapsamında değerlendirilebilir.

Başakşehir Pedodonti Kliniği

Başakşehir pedodonti kliniği olarak çok fazla tercih edilmemizin başlıca sebebi doktorlarımızın diş dışında, çocuk psikolojisi alanında uzmanlıklarının olmasından kaynaklıdır. Çocuk diş doktoru olmak ekstra özenli davranmayı gerektirir. Diş hekimi korkusu çocuk yaşlarda gelişen bir korku türüdür. Bu sebeple ilk diş hekimi seçimi, çocuğunuzun gelecekteki korkularını belirleyecektir. Başakşehir bölgesinde yer alan pedodonti kliniğimizde çocuklarımızın stresini iç tasarımımız ile rahatlatıyoruz. Çizgi film izlerken tedavi olmayı hangi çocuk istemez ki ?

Onların duygularını anlıyor ve tüm tedavi sürecini çocuklarınızı huzursuz etmeden gerçekleştiriyoruz. Randevu almak için sitemizde yer alan formu doldurabilirsiniz.

Randevu
Randevu talebiniz alındı. En kısa sürede belirttiğiniz telefon numarasına dönüş yapılacaktır.
Randevu talebi gönderilemedi. Lütfen tüm alanları kontrol ederek yeniden deneyiniz.